Меню
Грошова реформа 1996-го: поява гривні та прощання з купонами
У 1996 році в Україні ввели національну валюту – гривню.

”20 років незалежності та 15 - національній валюті. Лише через 5 років після появи на політичній карті світу нової держави - України - її народ нарешті побачив власні гроші. Втретє, з часів Київської Русі та Української Народної Республіки, в Україні з’явились гривні. Втім їх поява супроводжувалась шаленими стрибками цін, небаченою інфляцією та прощанням з купонними мільйонерами”, - каже журналіст Катерина Лисенко.

Заговорили про власну валюту у 1991-му. Втім, спочатку виходити із рубльової зони колишні країни Радянського Союзу думали спільною перехідною валютою.

”Ми спочатку думали обійтись перехідним карбованцем. Про це говорили в Білорусі, на з’їзді глав держав, з Єльциним, він обіцяв вивчити це питання, вивчив - і Росія відмовилась від такої ідеї”, - сказав Президент України 1991-1995 Леонід Кравчук.

Те, що національною буде саме гривня та як вона виглядатиме - остаточно вирішили чи не одразу після появи нової держави, у 1991-му. А у 92-му її вже надрукували. Та зустрічала цей же рік Україна з іншою, перехідною валютою - купоно-карбованцем, за яким міцно закріпився штамп тимчасовості.

”Однакового розміру, тільки кольорами відрізнялись, перший випуск українських карбованців взагалі 91-й рік у Франції, там взагалі без серійного номеру, без підпису”, - розповідає головний зберігач фондів Музею грошей НБУ Наталія Гловацька.

Українські карбованці або купони мали прийняти весь інфляційний удар. Планувалось, що вони проіснують не більше 6 місяців. Та попрощались з купонами лише за 5 років. Якщо у 1992-му найвищим номіналом були 100 карбованців, у 95-му заявилася купюра з шістьма нулями і швидко стала такою ж звичною, як і хліб за 100 чи 200 тисяч. Саме через такі стрибки цін гривню довго не наважувались запустити в обіг.

”Нова валюта мала стати не просто папірцем, а стати сильною валютою. Що заважало стати сильною валютою - інфляція. 1995 рік - інфляція була 200 %. Тобто трьохкратне зростання цін на рік. Україна виходила з серйозної інфляції”, - ділиться віце-прем'єр-міністр (1994-1997) Віктор Пинзеник.

”Починаючи з 91-го року, коли інфляція була 391%, в 93-му році було 10 250%, і ми закінчили в 1996 році , коли ми вводили - 39%”, - каже голова Асоціації українських банків Олександр Сугуняко.

Свого часу гривня чекала 4 роки. Весь цей час новенькі банкноти, номіналом від 1 до 200 гривень, лежали у сховищах Національного банку України. Серед них вже не було ще звичних радянських ”трьошок” та ”четвертаків”, натомість з’явились звичні тепер ”двушки” та "двадцятки". Так, у незалежній Україні прощались із радянським минулим. З історичними постатями, які згодом стали уособленням українських грошей, теж довго не вагалися.

”Тоді взагалі таких радикальних позицій, як зараз у Верховній Раді, не було. І порівняно легко пішли і на Івана Мазепу, про Шевченка і мови не могло бути, про князя Володимира і мови не могло бути, Івана Франка, Лесю Українку. Єдине, що Іван Мазепа на той час був під анафемою, а Сковорода вже пізніше виник - 500 пізніше ввели”, - розповів член комісії з питань культури Верховної Ради (1990-1994) Володимир Яворівський.

”Тризуб України, Малий герб України, виникає на національній валюті значно раніше, ніж він був прийнятий як офіційний Герб України. Тобто, на свій страх і ризик після того, як замовили перший випуск гривні в Канаді, на перших гривнях було розміщено Малий герб України”, - каже завідувач сектору відділу нумізматики Музею історії України Валентина Дубіцька.

В Україні гривню затвердили, та друкували далеко за її межами. Своїх потужностей для якісного виробництва грошей молода держава тоді ще не мала.

"Наша гривня, номіналом від 1 до 20 гривень, включно виготовлялась на замовлення українського уряду у Канаді, а номінали, які перевищували 20 гривень - 50 і 100 (ну 50 і 100 якраз вийшли в ході реформи, а 200 вже пізніше) - так от, і 200 включно, виготовлялись у Великобританії”, - розповідає головний зберігач фондів Музею грошей НБУ Наталія Гловацька.

На Батьківщині штампували лише дріб’язок - на "Луганському патронному заводі”. Водночас, у режимі найсуворішої секретності через океан везли мільярди надрукованої готівки. Один тільки рейс під ще маловідомим жовто-блакитним прапором тривав 49 днів, - згадує керівник операції "Щит України" генерал СБУ Василь Крутов. Всього їх було 4. Переконаний, зникнення хоча б одного контейнеру з таким вантажем підірвало б всю економіку України.

"Треба на той час було пройти Атлантичний океан, 8 морів, 13 проток. Це треба було безпечно оминути 28 островів, зайти у 8 портів, пройти 10 держав світу”, - зазначає керівник операції "Щит України" Василь Крутов.

Зрештою, настав 96-й. Він приніс Україні власну Конституцію та власні гроші. Керівництво країни вирішило, що інфляцію вже вгамували, і 25 серпня Президент Леонід Кучма видав Указ про проведення грошової реформу. Вже з 2 вересня решту у магазинах почала видавати гривнями. Тривала реформа 16 днів, протягом яких з обігу вилучили 311 трильйонів карбованців. 1 гривню обмінювали на 100 тисяч карбованців. А за американський долар у 96-му давали 1 гривню 76 копійок.

"За долар у 1996 році можна було купити більше, ніж за долар сьогодні, тобто долар впав в ціні по відношенню до гривні. Якщо порівнювати період введення і зараз. Причиною цього явища є інфляція. Коли долар падає - це означає - зміцнюється гривня”, - каже віце-прем'єр-міністр України (1994-1997) Віктор Пинзеник.

Згодом, вона зміцнилася до нинішніх 8 гривень за долар. За два роки після введення гривні, гроші почали друкувати і в самій Україні. Спочатку, запустили банкнотну фабрику, опісля з’явився і власний банкнотно-монетний двір.

"Відкривав монетний двір я. І схвалив перший зразок друкарський своєї української грошової одиниці - гривні”, - каже перший Президент України Леонід Кравчук.

Пізніше дизайн національної валюти почали змінювати. Та друкували нові гроші вже на Батьківщині. Згодом, з однієї гривні зникнуть руїни Херсонесу та з’явиться град Володимира у Києві. Вже на українському заводі друкуватимуть персикові 500, рожеві 200 та фіолетові 50 гривень.

"Мені здається - оця насичена. Херсонес забрали, злякалися чогось, намалювали двір, якого немає”, - каже Президент України (2005-2010 р.) Віктор Ющенко.

Найновіша українська купюра - 500 грн. Саме на ній запровадили більш якісну систему захисту, нові водяні знаки та рельєфні елементи. Дизайн купюри розробили на випадок інфляції ще в 94-му. Та в обігу вона з’явиться лише у 2006-му.

"Успішна грошова реформа - це тоді, коли вона є додатком до реформи власне економіки, структури економіки, в першу чергу. На жаль, структурними реформами в Україні ніхто ніколи свідомо на протязі останніх 20 років не займався і до цього часу”, - зазначив президент Асоціації українських банків України Олександр Сугоняко.

Вже 97-го року грошову реформу визнали успішною.

"Як тільки появилась реформа - це не тільки масове, це епохальне відкриття України з точки зору світової економіки. Суттєво зросли надходження валюти, дуже суттєво, в рази. Почали приходити зарубіжні інвестори. Вона дійсно дала поштовх для нормальної торгівлі України із зарубіжними країнами”, - сказав президент українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Стабільність гривні тривала недовго. Перший потужний удар їй довелося пережити вже за два роки після народження. Спочатку довелося відступити перед кризою 1998-го. Тоді курс гривні чи не за один день впав з 2 до 5,5 за долар. Таким він і залишався 10 років з незначними коливаннями. Чергова криза 2008-го - призвела до чергового падіння. Тоді курс сягав 12 гривень за долар і, зрештою, зупинився на 8. За часи незалежності золотовалютні резерви України, які і мають забезпечувати стабільність національної валюти, зросли з 2 до 35 млрд. доларів. І саме від долара гривня досі залежить найбільше.

Популярні теми

19.06.2018, 07:38:31
Захоплюючий номер українців на шоу America's Got Talent
02.06.2018, 10:43:50
День Круглоозерки 2018
07.02.2018, 19:21:41
Один знімок, але різне сприйняття
21.09.2017, 11:01:12
Піаніст із Стамбула та його музика для котів

Коментарі

avatar