Меню
Медовий Спас
Перший Спас називають ще Медовим або Маковеєм і відзначають його 14 серпня. З цього дня починається "Спасівка" – піст, який триває два тижні – до 28 серпня, християнського свята Успіння Пресвятої Богородиці.

В церковному календарі свято Маковея називається днем семи мучеників Маковеїв, їхньої матері Соломонії й учителя Єлеазара, які в 166 році до н. е. прийняли мученицьку смерть від сирійського царя Антіоха Епіфана за свою віру в Бога. У православній традиції Макавеїв уособлюють як символ непорушності в дотриманні християнських заповідей. Уважається, що назва свята Маковей утворилася шляхом накладення імені Маккавея й співзвучної з ним рослини маку, який дозріває у цей час. Тому на Маковея у церквах святять мак, а також воду та запашні букети з трав.

Серед квітів у букеті обов’язково мають бути великі достиглі голівки маку. Такий букет називається "маковійчик" або "маковейка". До нього можна класти також чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, а також різні трави: васильки, м'яту, чебрець, любисток та інші. Цікава традиція існує на Житомирщині (Поліссі) – там до маковійнового букета додають морквину, невеликі качани кукурудзи, а ще горох, квасолю, кріп.

До речі, сам мак в українців має дещо сакральний статус. Раніше, ним обсипали господарку "від усього лихого". Навіть зараз дехто з міських жителів зберіг цю народну традицію ставлення до маку як до оберегу. Після освячення букети несли додому й клали біля іконок. До самої весни "маковійчики" прийнято зберігати як оберіг. Дехто взимку мак використовує для куті на Різдво, а на Благовіщення раніше засушені квіти дівчата вплітали у волосся.

Разом з тим, це свято називають Медовим Спасом, бо в цей час саме настає період збору меду з вуликів. Тож для тих, хто має свій мед, вважається обов’язковим його посвятити, щоб наступного року мати ще більший "врожай". Не пасічникам у корзинці для освячення можна принести придбаний мед.

Крім цього, на Медовий Спас також існує традиція освячувати воду, оскільки спочатку це свято мало тісний зв'язок з Хрещенням Русі. Адже згідно хронографіям, дехто вважає, що саме в цей день в 988 році князь Володимир хрестив Київську Русь. Тому в цей час люди здійснювали хресний хід на річки й самі умивалися у відкритих водоймах, щоб стати здоровішими. Нині й досі на Спаса освячують воду в церквах.

Також до Першого Спаса господині робили млинці з медом та пекли булки з маком. Вважалося, що перша ложка меду мала особливі властивості – в народі говорили, хто її з'їсть, той загадує бажання і воно обов'язково збудеться.

Також у народі існує чимало прикмет до Медового Спасу.

Якою буде погода на Медовий Спас – такою вона буде й 28 серпня.
Після Медового Спасу бджоли перестають носити мед.
Пройшов Спас – пішло літо від нас.
Якщо дощ на Маковія, пожеж буде мало.
На першу ложку освяченого меду потрібно згадати заповітне бажання, і воно збудеться.


До слова, Другий Спас святкуватимуть 19 серпня і зветься він Яблучний Спас, бо на освячення до церкви несуть яблука, а також інші фрукти та мед. Третій, Горіховий Спас, відзначається 29 серпня. Така назва тому, що за народним календарем цього дня заготовляють горіхи нового врожаю.

Схожі матеріали

    19.08.2016, 07:41:48
    Яблучний Спас
    22.08.2011, 10:56:33
    Україна - футбольна країна
    14.02.2016, 00:42:00
    День святого Валентина
    21.02.2016, 17:41:31
    Фінал національного відбору Євробачення-2016

Популярні теми

19.06.2018, 07:38:31
Захоплюючий номер українців на шоу America's Got Talent
02.06.2018, 10:43:50
День Круглоозерки 2018
07.02.2018, 19:21:41
Один знімок, але різне сприйняття
21.09.2017, 11:01:12
Піаніст із Стамбула та його музика для котів

Коментарі

avatar